Sertificētu mediatoru padome (“SMP”) 2024.gada 27.martā, Mediācijas dienu 2024 ietvaros organizēja diskusiju par tēmu “Mediācijas iespējas veselības aprūpē” . Diskusijā ņēma dalību Latvijas Ārstu biedrības pārstāve profesore Eva Strīķe, Veselības ministra ārštata padomniece veselības aprūpes kvalitātes jautājumos Vita Šteina, Latvijas Pacientu organizāciju tīkla valdes priekšsēdētāja Baiba Ziemele, Latvijas Māsu asociācijas valdes locekle un goda biedre Iveta Krastiņa-Paegle, Aizkraukles slimnīcas valdes locekle un topošais mediators Ilze Binovska.
Draudzīgas un uz sadarbību vērstas diskusijas laikā SMP padomes priekšsēdētāja Faila Abbasova un padomes locekle Marta Urbāne prezentēja mediācijas iespējas veselības aprūpē, pastāstot gan par SMP lomu, gan par mediācijas procesu un šī procesa ieguvumiem. Diskusijas laikā katrs dalībnieks dalījās ar savu “sāpi” un gaidām.
Veselības aprūpes joma ir piepildīta ar emocijām, bieži skaļām, bieži sāpi saturošām. Diskusijas dalībnieki atzina, ka mediācijai ir vieta veselības aprūpē, jo viens no mediācijas mērķiem ir vadīta komunikācija un pusēm derīga risinājuma radīšana. Dalībnieki atzina, ka tieši komunikācijas jautājumi, proti, nepietiekama komunikācija vai tās trūkums rada vislielāko strīdu skaitu veselības aprūpē.
Diskusijas dalībnieki pauda arī to, ka ir nepieciešama aktīvāka valsts un pašvaldību iesaistīšanās, lai izlabotu “sistēmas kļūdas” labošanai vai ieviestu efektīvus instrumentus veselības aprūpes jomā, kā arī apkopotu skaidru informāciju par to, “ko var un ko nevar atļauties” veselības jomā.
Ārsti un pacienti sagaida no Veselības ministrijas “veselības pratības” definīcijas ieviešanu normatīvo aktu līmenī un šīs pratības īstenošanu. Ir nepieciešama izglītošana komunikācijas vecināšanā un labas komunikācijas prakses ieviešanā ne tikai ārstniecības personālam, bet arī medicīnas palīgpersonālam un pacientiem un tos pārstāvošām organizācijām.
Daudzus konfliktus iespējams atrisināt iekšienē, vai konfliktus nepieļaut, ja notiek informācijas aprite. Iespējams, nepieciešams specializētais personāls, kurš spētu izstāstīt un informēt pacientus par ārstēšanas vai diagnozes uzstādīšanas gaitas norisi un/vai t.s. “patient’s advocate”.
Tika diskutēts par ārstiem ļoti emocionāli smagu jautājumu – tā saucamo “pacientu bāreni”, jeb kritiski smagā stāvoklī esošu pacientu, no kura dažādu iemeslu dēļ ir atteikušies radinieki vai citas atbalsta personas, bet ārsts ir kļuvis par viņa “tuvinieku”. Pēc ārstu domām, šeit ir vieta arī pašvaldību iesaistei, nodrošinot šādus pacientus vai viņu radiniekus ar speciālu sociālo pakalpojumu.
Diskusija noslēdzās ar Latvijas Ārstu biedrības pārstāves profesores Evas Strīķes un Latvijas Pacientu organizāciju tīkla valdes priekšsēdētājas Baibas Ziemeles mutisku vienošanos par sadarbības iespējām bez valsts pārvaldes pārstāvju piesaistes, nepieciešamības gadījumā piesaistot pie sarunu vadīšanas sertificētus mediatorus.
Diskusijas dalībnieki apliecināja, ka ir gatavi sadarboties ar SMP, lai uzlabotu komunikācijas iespējas veselības aprūpē un kopīgiem spēkiem radītu informatīvu materiālu interesentiem.
SMP no savas puses pateicas katram diskusijas dalībniekam par viņa dalību un ieguldījumu šajā diskusijā!