Ir apkopoti 2021. gada sertificētu mediatoru darba rezultatīvie rādītāji. 2021. gadā Latvijā mediācijas pakalpojumus sniedza 49 sertificēti mediatori. Salīdzinot ar 2020. gadu, 2021. gadā par 14% ir pieaudzis mediatoru sniegto konsultāciju skaits par mediāciju privātpersonām, tiesu darbiniekiem, sociālajiem dienestiem, bāriņtiesām un juridiskām personām. Kopumā ir sniegtas 930 konsultācijas. Vislielākā interese (66% gadījumu) ir par mediācijas izmantošanas iespējām ģimenes strīdu risināšanā, kam seko strīdi par nekustamo īpašumu, komercstrīdi, darba strīdi, īres, nomas un apsmainiekošanas strīdi. Ir paplašinājies to jautājumu loks, kuru risināšanai sabiedrībā pieaug interese par mediācias iespējām, t.sk. izglītības iestāžu mediācija, apdrošināšanas jautājumi, autortiesības, goda un cieņas aizskaršana, publisko tiesību strīds, maksātnespēja un nodokļu strīdi.
Pozitīvi vērtējams, ka uzsākto mediācijas procesu skaita dinamika ir stabila ar augšupejošu tendenci, kas nozīmē, ka mediatori ir sekmīgi turpinājuši savu darbu arī pandēmijas apstākļos. 2021. gadā tika uzsākti 389 mediācijas procesi, no kuriem 62% ir noslēgušies ar pilnīgu vai daļēju vienošanos, 23% – bez vienošanās, neliela daļa (8,5%) procesu turpinās 2022. gadā. Svarīgi piebilst, ka mediācijas rezultāts nav mērāms tikai kā pušu panākta daļēja vai pilnīga vienošanās. Tā ir arī atjaunota vai uzlabota komunikācija pušu starpā, tas ir konstruktīvāks tālākās tiesvedības process, pušu izlīgums, kura noslēgšanā būtisku lomu spēlējis arī mediācijas process.
No visiem uzsāktajiem mediācijas procesiem vislielāko daļu veido ģimenes lietas – 89%. Tas ir skaidrojams ne vien ar mediācijas piemērotību šāda veida domstarpību risināšanā, bet galvenokārt ar valsts sniegto atbalstu ģimenes mediācijai. 2021. gadā turpinājās valsts finansētās un sertificētu mediatoru līdzfinansētās programmas “Mediācija ģimenes strīdos” īstenošana, kuras ietvaros nepilngadīgu bērnu vecākiem ir pieejamas piecas valsts apmaksātas mediācijas sesijas. 2021. gadā no visām ģimenes strīdu mediācijām 79% tika īstenotas programmas ietvaros. Programmas atbalsts pieejams arī 2022. gadā.
2021-Mediatoru darba statistika